• Bilgi Edinme Rehberi-Mahmut ÇOLAK-Bekad Yayınları
Bilgi Edinme Rehberi-Mahmut ÇOLAK-Bekad Yayınları
Ürün Kodu : BKD12       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Bekad Yayınları
77.70 TL   38.85 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün
13 yıldır hizmetinizdeyiz....AYNI GÜN KARGO! - Ürünü sepete atın, %100 güvenli ödeme sistemi ile siparişinizi kolayca verin. Tüm Kartlara 12 ay'a kadar taksit imkanı. Sınırlı stok acele edin!
-
+
Yazar Mahmut Çolak
 Yayın Evi BEKAD Yayınları
 Türü Mevzuat
 Cilt Bilgisi Tek Cilt
 Kapak Renkli Karton Kapak
 Kağıt Bilgisi 1. Hamur
 Basım Tarihi Şubat 2014
 Basım Bilgisi 1. Baskı
 Sayfa Sayısı 268
 Kitap Boyutları 16*24
 ISBN No 978-605-5202-07-1

ÖNSÖZ
Bireylerin kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri hakkında idari makamlara başvuruda bulunmaları ve kendileri veya faaliyet alanlarıyla ilgili konularda bilgi edinme haklarını kullanmaları, demokratik ve şeffaf bir yönetimin gereğidir.
İdare-birey ilişkisinde hukukun üstünlüğünü, demokratikleşmeyi ve saydamlığı sağlayabilmek için, idari faaliyetlerin yürütülmesi sırasında bireysel hak ve özgürlüklere duyarlı davranılması hukuk devletinin en temel niteliğidir.
Demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak gerçek ve tüzel kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarını düzenleyen 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 24 Nisan 2004 tarihinden itibaren uygulamadadır.

Demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün gereklerinden olan bilgi edinme hakkı, bireylere daha yakın bir yönetimi, halkın deneti-mine açıklığı, şeffaflığı sağlama işlevlerinin yanı sıra halkın Devlete karşı duyduğu kamu güvenini daha yüksek düzeylere çıkarmada önemli bir rol oynamaktadır.

Demokratik ülkelerde, bilgi edinme özgürlüğü, temel hak ve öz-gürlüklerin kullanılması bağlamında vazgeçilmez temel haklardan biri olarak kabul edilmektedir. Bilgi edinme hakkı, demokratik yönetimin ilk adımı sayılmaktadır.

Bu eser, soru-cevaplar şeklinde işlenmeye çalışılarak Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun kararlarına yer verilmiştir.

Bu çalışmanın tüm ilgililere yararlı olması temennisiyle, saygılarımla.

Mahmut ÇOLAK

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
13 yıldır hizmetinizdeyiz....AYNI GÜN KARGO! - Ürünü sepete atın, %100 güvenli ödeme sistemi ile siparişinizi kolayca verin. Tüm Kartlara 12 ay'a kadar taksit imkanı. Sınırlı stok acele edin!
Kargo Firması
:
Aras Kargo
Gönderilecek Bölge
:
Antalya
Teslimat Detayları
:
İş günleri içerisinde saat 14:00' a kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.
İade/İptal Detayları
:
Cayma Hakkı Kullanımı ve İade Şartları, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerine tabidir.
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?