• Hizmet Alım İhalelerinde Bilinmesi Gerekenler-Bekad Yayınları
Hizmet Alım İhalelerinde Bilinmesi Gerekenler-Bekad Yayınları
Ürün Kodu : BKD15       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Bekad Yayınları
116.00 TL   58.00 TL   Kdv Dahil
Yeni Ürün
13 yıldır hizmetinizdeyiz....AYNI GÜN KARGO! - Ürünü sepete atın, %100 güvenli ödeme sistemi ile siparişinizi kolayca verin. Tüm Kartlara 12 ay'a kadar taksit imkanı. Sınırlı stok acele edin!
-
+
Yazar Nurdoğan ÜNAL-Ramazan EROL
 Yayın Evi BEKAD Yayınları
 Türü Mevzuat
 Cilt Bilgisi Tek Cilt
 Kapak Renkli Karton Kapak
 Kağıt Bilgisi 1. Hamur
 Basım Tarihi Kasım 2013
 Basım Bilgisi 1. Baskı
 Sayfa Sayısı 665
 Kitap Boyutları 16*24
 ISBN No 978-605-5202-04-0

ÖNSÖZ
Kamu ihalelerinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uygulanmaktayken 01.01.2003 tarihinden itibaren ihale hukukuna 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu dahil olmuştur.

Kamu İhale Kanunu’nun ihale mevzuatına dahil edilmesinin en temel nedeni olarak 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun alım, satım, hizmet, yapım, kira, trampa, sınırlı ayni hak tesisi ve taşıma işlerini kapsadığı, ancak alım, hizmet, yapım, kiralama ve taşıma işleri kamu harcaması yapılmasına; satım, kiraya verme, trampa ve sınırlı ayni hak tesisi işlerinin kamuya gelir sağlanmasına yönelik olduğundan, farklı nitelikteki bu işlerin aynı kanunda düzenlenmesinin uygulamada pek çok sorun çıkarması gösterilmiştir.

Kamu ihaleleri kapsamında yer alan işlerden mal ve hizmet alımı ile yapım işlerinden sadece bakım ve onarım, taşıma, haberleşme, sigorta, araştırma ve geliştirme, muhasebe, piyasa araştırması ve anket, danışmanlık, tanıtım, basım ve yayım, temizlik, yemek hazırlama ve dağıtım, toplantı, organizasyon, sergileme, koruma ve güvenlik, mesleki eğitim, fotoğraf, film, fikri ve güzel sanat, bilgisayar sistemlerine yönelik hizmetler ile yazılım hizmetlerini, taşınır ve taşınmaz mal ve hakların kiralanmasını ve benzeri işler olarak tanımlanan hizmetlerin alımına yönelik gerçekleştirilen Hizmet Alım İhaleleri bu çalışmamız kapsamına dahil edilmiştir.

Kamu İhale Kurumu tarafından Mart 2013 tarihinde yayımlanan 01.01.2012/31.12.2012 dönemine ilişkin Kamu Alımları İzleme Raporu 2012 yılında gerçekleştirilen kamu alımlarına ilişkin özet istatistiklere göre alımlar bazına yapılan ihale, şikayet sayısı ile verilen uyuşmazlık kararı sayısı aşağıdaki gibidir.

Özet İstatistiklerMal AlımıHizmet AlımıYapım İşiToplam
Yapılan ihale sayısı82.99750.83823.723157.558
Şikayet sayısı9132.9061.4635.282
Uyuşmazlık kararı8752.7821.4545.111

İstatistik bilgilerinden de anlaşılacağı üzere yapılan toplam ihale sayısında hizmet alım ihaleleri ikinci sırada yer almasına karşın şikayet sayısı ve uyuşmazlık karar sayısında hizmet alım ihaleleri en fazla sayıya sahiptir.

Bu durumun nedeninin gerek idarelerin gerekse isteklilerin hizmet alım ihaleleri konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmamaları ve karşılaştıkları sorunların çözümünde yetersiz kaldıklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Çalışmamızla amaçlanan hususlardan biri de hizmet alım ihalelerinde sıklıkla karşılaşılan sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve ihale sürecinin daha sağlıklı yürütülmesi ve sonuçlandırılmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle hizmet alımlarına ilişkin ihale süreci 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu gibi birincil düzey, Hizmet işleri genel şartnamesi ve Hizmet alım ihaleleri uygulama yönetmeliği gibi ikincil düzey, kamu ihale tebliğleri gibi üçüncül düzey ve uyuşmazlıklar konusunda yetkili kurul olan kamu ihale kurulunun verdiği kararlar esas alınarak HİZMET ALIM İHALELERİNDE BİLİNMESİ GEREKEN önemli hususlar konu başlıklarına ayrılarak bu başlıklar çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.

Kitabımızın, ihale konusu işlerin tarafı olan idarelere, istekli ve yüklenicilere, hukukçulara yararlı olmasını temenni ederiz.

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Kargoya Veriliş
:
13 yıldır hizmetinizdeyiz....AYNI GÜN KARGO! - Ürünü sepete atın, %100 güvenli ödeme sistemi ile siparişinizi kolayca verin. Tüm Kartlara 12 ay'a kadar taksit imkanı. Sınırlı stok acele edin!
Kargo Firması
:
Aras Kargo
Gönderilecek Bölge
:
Antalya
Teslimat Detayları
:
İş günleri içerisinde saat 14:00' a kadar verilen siparişler aynı gün kargoya teslim edilir.
İade/İptal Detayları
:
Cayma Hakkı Kullanımı ve İade Şartları, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerine tabidir.
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?